Légzésfigyelők
Napjainkban sok szülő megkérdőjelezi, hogy szükség van – e légzésfigyelő készülékre?
Mostanra az orvosi , gyermek orvosi , és védőnői szakma is elfogadta a légzésfigyelők otthoni használatát, és ők is úgy gondolják, hogy sokkal
hasznosabbak mintha nem használnánk őket. Az állandó szülői gondoskodást nem pótolhatja a légzésfigyelő készülék , viszont megnyugtatja a szülőket.
A SIDS, vagy más néven bölcsőhalál okai sajnos még mindig nem ismertek, emiatt a megelőzésére nincs biztos recept.
Léteznek rizikófaktorok, melyek növelik az erre való hajlamot: koraszülés, gyermek neme stb…, vagy körülmények , melyek esetében gyakoribb az előfordulása: túlöltöztetés, hason fektetés, túl meleg szoba, stb…Az esetek többségében a bölcsőhalál minden ráutaló tünet nélkül következik be.
A kismamák rémálma ez a téma, ezért a légzésfigyelő segít abban, hogy a szülők nyugodtan pihenhessenek, annak biztos tudatában, hogy a légzésfigyelő a gyermeke minden mozdulatát és lélegzetvételét figyelemmel kíséri .
Milyen légzésfigyelőt válasszanak?
A piacon kétféle elven működő légzésfigyelő kapható:
Az egyik a hagyományos, klasszikus készülék , amely a matrac alatti szenzorpadokkal rendelkezik, és a matracon keresztül érzékeli a baba mellkas
mozgása keltette nyomásváltozást. A jó minőségű csecsemő légzésfigyelő készülékek a babaágy teljes felületét figyelik. Nagyobb méretű érzékelőlappal minimális a téves riasztások száma.
A légzésfigyelő készülékek érzékenysége több fokozatban precízen a helyi sajátosságoknak megfelelően beállítható.
A légzésfigyelő készülékkel folyamatosan ellenőrizhetjük a baba biztonságát. Az esetleges légzésleállás esetén a légzésfigyelő készülék riasztó hang és fényjelzést ad.
A másik elven működő mobil légzésfigyelő,a pelenkára csíptethető készülék. Nagyon kis méretű légzésfigyelők, rendkívül rugalmas, de erős csipeszükkel a baba pelenkájára kell erősíteni őket, és a baba pocakjára simuló érzékelőjükkel érzékelik a baba hasi légmozgását. A mobil légzésfigyelőknél találkozhatunk stimuláló funkcióval rendelkező készülékkel is , ami egy finom „rezgetéssel” megkísérli a babát lélegzetvételre késztetni.
A légzésfigyelő csak riasztó készülék, nem nélkülözi a szülői felügyeletet, nem életmentő készülék,de életet menthet, ha a szülő tudja mi a teendő egy
légzésmegállás esetében. Ebben nyújthatnak segítséget a termékekhez kapcsolódó újraélesztési tanfolyamok.